T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü İstanbul Eyüpsultan Devlet Hastanesi

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi


Yeniden Yapım ve Onarım Cerrahisi
Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi; doğumsal veya sonradan edinilmiş anomalilerin, şekil ve fonksiyon bozukluklarının giderilmesine, vücut imajının düzeltilmesine çalışan bir cerrahi daldır. Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi; tüm vücut yüzeyinde oluşan her türlü cerrahi problemle ilgilenir. Vücudun şekil ve fonksiyonlarını bozan olaylar doğumsal, travmatik veya edinsel kaynaklı olabilir.
Örneğin; yapışık parmak (sindaktili), damarsal kitleler (hemanjiomlar gibi); yanıklar, trafik kazalarına bağlı yüz yaralanmaları, çeşitli kesiler ve organ kopmaları, çeşitli deri ve yumuşak doku tümörleri, kronik yaralar bu cerrahi disiplin alanı içindedir. Kemik (özellikle yüz-kafa ve el kemikleri) ve kıkırdak çatıdaki (kulak ve burun kıkırdakları gibi) kayıplar, şekil bozuklukları, patolojik olaylar (tümör, kist, enfeksiyonvb) yine plastik cerrahi uğraşı alanı içindedir.
Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi tüm vücut yüzeyinde deri derialtı ve kemikler etkileyen her türlü defektin (eksikliğin) onarılmasına çalışır. onarım yapmaktır.
El Cerrahisi ve Mikrocerrahi; el yaralanmaları (tendon (kiriş), sinir ve damar kesileri vb.), doğumsal el anomalileri, doğum sırasında oluşan zorlanmalara bağlı olarak gelişen veya travmatik kol felçleri (brakialpleksus yaralanmaları), sinir sıkışmaları (karpal tünel sendromu), eski sinir yaralanmalarına bağlı kol ve el felçleri, romatizmal hastalıklara bağlı olarak gelişen şekil bozuklukları gibi el ve üst ekstremite ile ilgili pek çok problemde hizmet vermektedir.